Blog

Türkiye’nin En Ünlü Seslendirme Sanatçıları: Unutulmayan Sesler

Yüzlerini belki birçok kişi görmedi, ama seslerini herkes tanıyor. Çoğu insan onların yüzlerini hiç görmedi ama seslerine herkes aşina. Kimi zaman Cüneyt Arkın olarak vücut buldu sesleri, kimi zaman Türkan Şoray olarak çıktılar karşımıza. İşte Türkiye’nin unutulmaz seslendirme sanatçıları.

Abdurrahman Palay

Ünlü oyuncu Cüneyt Arkın’ın, “Nayır nolamaz” repliğini Yeşilçam filmlerini izleyen herkes bilir. İşte o repliğin asıl sesi Abdurrahman Palay’dı. Abdurrahman Palay, Kadir İnanır’a da ses vermişti. “Ben Kadir, Deli Kadir ulen” repliğini seslendiren de yine Palay’dı. Abdurrahman Palay, 2002 yılında 78 yaşında vefat etti.

Rıza Tüzün

Şener Şen’in babası usta oyuncu Ali Şen’i seslendiren sanatçı ise Rıza Tüzün’dü. Tüzün, 1979 yılında 59 yaşında hayata veda etti.

Toron Karacaoğlu

Malkoçoğlu ve Battal Gazi filmlerinin sesi ise Toron Karacoğlu’ydu. Toron Karacoğlu hala hayatta ve üstada sağlıklı ömürler diliyoruz.

Saadettin Erbil

Filmlerin aranan kötü adamı Erol Taş’ın kötü gülüşünün sesi ise Mehmet Ali Erbil’in babası Saadettin Erbil’di. Saadettin Erbil 1997 yılında yaşama veda etti.

İstemi Betil

Yüzüklerin Efendisi filminde Gandalf’ın karizmatik sesi ise oyuncu İstemi Betil’e aitti. İstemi Betil 2011 yılında hayata gözlerini yumdu.

Cüneyt Türel

Yüreklerini dağlayan “Canım Kardeşim” filminde Tarık Akan’a ses veren isim ise Cüneyt Türel’di. Cüneyt Türel 2012 yılında hayatını kaybetti.

Sezai Aydın

Fred Çakmaktaş’ın sesi ise Sezai Aydın’a ait. Sezai Aydın günümüzde oyunculuk ve seslendirmeye devam ediyor.

Tijen Par

Türk sinema tarihinin kült filmi Selvi Boylum Al Yazmalım filminde Türkan Şoray’ın sesi olan, “Sevgi neydi, sevgi emekti’ repliğini seslendiren ise Tijen Par’dı. Tijen Par, Müjde Ar, Hale Soygazi, Gülşen Bubikoğlu, Necla Nazır gibi birçok Yeşilçam aktrisitinin de sesi olmuştur.

Kemal Ergüvenç

Yeşilçam’ın “iyilik yüzü” Hulusi Kentmen’i ise çoğu filminde Kemal Ergüvenç seslendirdi. Kemal Ergüvenç aynı zamanda Hababam Sınıfı’nın Kemal hocasıydı.

Hayri Esen

Kartal Tibet’in oynadığı Tarkan filmlerinde, “Atıl Kurt” diye bağıran ses ise Hayri Esen’di. Hayri Esen 1977 yılında hayatını kaybetti.

Müşfik Kenter

Evlerimizin en sevilen konuğu Alf’in sesi ise Müşfik Kenter’e aitti. Müşfik Kenter hayatını 2012 yılında yaşamını yitirdi.

Başa dön tuşu