Blog

Radyo reklamlarında kullanılan seslerin önemi

Her ne kadar teknoloji çok fazla gelişse de özellikle otomobil kullanırken, çalışırken, ya da evde yalnız olduğumuzda radyo dinleme alışkanlığından vazgeçmiyoruz. Dolayısıyla radyoda yayınlanan reklamlar, her birimizin hayatına bir şekilde dokunuyor.

Radyo reklamları, müzik ve sesler aracılığı ile evlerimize, arabalarımıza ya da ofislerimize giriyor. Çok bilimsel analizler yapmadan sadece bu şekilde düşündüğümüzde bile radyo reklamlarında kullanılan seslerin ve ses tonlarının ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.

Doğru ses tonu, doğru etkileşim

Görsel medya organları için hazırlanan reklamlarda nasıl ki oyuncunun mimikleri, vücut dili ve hareketleri ile izleyicilerde olumlu etki bırakılmaya çalışılıyorsa, benzer etkileşim radyo reklamlarında sadece sanatçının ses tonu, yardımcı efektler ve müzikle sağlanıyor.

Dolayısıyla hazırlanan metin ne kadar etkileyici olursa olsun, eğer doğru ses seçilmediyse, radyo reklamının başarısızlığa uğrayacağını söylemek abartı sayılmaz. Tersten bakarsak, markaya ya da tanıtılacak ürüne en uygun sesle yapılan radyo reklamlarının ne kadar başarılı olduğunu rahatlıkla gözlemleyebiliriz.

Uzay Medya Seslendirme Ajansı

Canlı, enerjik reklam sesi ile pozitif etki

Her reklam için uygun olan ses elbette farklıdır. Fakat, reklamlarda kullanılacak seslerin genel kabul görmüş ortak özellikleri pek değişmez. Enerjik, canlı, kibar, iyimser ve rahatsız etmeyen ortalama tonlardaki sesler, reklam seslendirme için idealdir. Çünkü firmalar ürünlerini karamsar, aşırı duygusal, ürkütücü bir sesle tanıtmayı pek tercih etmezler.

Televizyonda güzel oyuncular, radyoda güzel sesler

Televizyon reklamlarında izleyicilerin dikkatini çekmek için çok fazla alternatif bulunuyor. Örneğin; neredeyse kısa film tadında senaryolar yazılıyor, karakterler üretiliyor. Dizi halinde çekilen reklamlar da oldukça yaygın. Ünlü oyuncular, mankenler, hatta futbolcular kullanılarak reklamlar ilgi çekici hale getiriliyor. Oysa radyo reklamlarında bütün bu görsel bileşenler kullanılamıyor. Radyo reklamlarında sadece reklam konseptine uygun seslendirme kullanarak olumlu etki uyandırılıyor.

Gazetede güzel fotoğraf, radyoda güzel ses

Gazete, dergi, broşür gibi basılı medyada yapılan reklamlar da görsellik temelinde kurgulanıyor. Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkisi düşünülüyor ve etkileyici bir sloganla görsellik tamamlanıyor. Örneğin enerjik bir etki uyandırmak için kırmızı kullanılıyor, yumuşak bir etki için soft renkler tercih ediliyor. Fotoğraf veya çizimlerle reklamın etkisi artırılmaya çalışılıyor. Radyo reklamlarındaki ses tonunun etkisi, yazılı basında da bu şekilde oluşturulmaya çalışılıyor.

Profesyonel reklam sesleri için https://www.uzaymedya.com/reklam-seslendirme/ adresinden reklam seslendirme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu