Blog

Kayıt günlerinde iyi bir ses performansı için 7 ipucu

Nasıl ki profesyonel müzisyenler çaldıkları müzik aletinin bakımını yapıyorlarsa, biz seslendirme sanatçıları da enstrümanımız olan sesimize aynı özeni göstermek zorundayız.

Her ne kadar ses bakımı için yapılması gerekenler hepimiz tarafından az ya da çok bilinse de, konuyu derli toplu bir başlık altında özetlersek daha faydalı olabileceğimizi düşündük.

“İyi bir seslendirme performansı için sesimize nasıl davranmalıyız, neler yapmalıyız” konusunda derlediğimiz 7 ipucu şöyle:

1- Önce sesinizi ısıtın

Şarkı söyleyen sanatçılar gibi seslendirme sanatçılarına da öncelikle seslerini ısıtmaları öneriliyor. Sabahları sadece 15 dakika ses egzersizi yaparak bütün gün sesimizi kullanırken rahat edebiliriz. Bu konuyla ilgili daha detaylı bir yazıyı önümüzdeki günlerde bloğumuzda ele almayı planlıyoruz.

2- Diyafram kullanın

Diyafram kullandığımızda sesimiz çok daha etkili çıkar. Birçok kişi “kafa sesi” tabir edilen sesle konuşur. Bu durum, sesimizin sanki genizden geliyormuş gibi duyulmasına neden olur. Diyafram kullanarak konuşmak ise hem sesimize hoş bir ton verir, hem de sesimizin daha az yorulmasını sağlar.

3- Ses tellerinizi kurutan şeylerden uzak durun

Özellikle kayıt günlerinde ses tellerimizi kurutan kafein, nikotin, maalesef çikolata ve aşırı dozda C vitamininden uzak durmamız tavsiye ediliyor.

4- Ses tellerinizi tahriş edecek şeylerden uzak durun

Boğazda oluşan balgam hissini yaşamamak ve dolasıyla düşük bir performans sergilememek istiyorsanız, kayıt günlerinde süt, fındık ve unlu yiyeceklerden uzak durarak önlem alabilirsiniz.

5- Elma mucizesi

Eskiden beri seslendirme sanatçılarının uyguladığı bu yönteme göre kayıt sırasında yakınınızda ince dilimlenmiş yeşil elma bulundurmanız öneriliyor. Çünkü yeşil elmanın mayhoş özelliği tükürük bezlerini koruyor ve pektin maddesi kayganlaştırıcı bir rol üstlenerek konuşmaya yardımcı oluyor.

6- Oda sıcaklığında su tüketmek

“Kayıt sırasında yanınızdaki su mutlaka oda sıcaklığında olmalıdır” tavsiyesini hepimiz biliyoruz. Çünkü soğuk su ses tellerine zarar veriyor. Kayıt sırasında gazlı içeceklerden uzak durmak da oldukça önemli. Bu tür içecekleri sadece içmemek değil, aynı zamanda mikrofondan da uzak tutmak gerekiyor.

7- Dinlenin

Kayıt gününden önce dinlenmek ise şart. Biliyoruz ki vücudumuz uyku sırasında kendisini onarıyor ve tazeliyor. Eğer sesinize zarar verecek şeyler yaptığınızı düşünüyorsanız, elinizden gelen tedaviyi yaptıktan sonra uyuyun. Eğer zorlanırsanız, uykusuz gecelerin sabahında sesinizin nasıl olduğunu hatırlamanız işinizi kolaylaştırabilir.

Kayıt günlerinde bu anlattıklarımızın dışında sizin aldığınız farklı önlemler varsa, bizimle paylaşmanızdan mutluluk duyarız.

Sevgiyle ve sağlıkla kalın..

Başa dön tuşu