Blog

Ses Kayıt Teknolojileri

Fonografın icadından bu yana ses kayıt teknolojisinin ne derece ilerlediğine inanmak zor. Bugünün ilerlemeleri amatör ses kayıt cihazlarının bile yüksek kaliteli, profesyonel sonuçlar üretebilmesini sağlamıştır. Müzikten, reklamlara, sesli kitaplara ve podcast’lere kadar, ses kaydı, medya üretiminin birçok yönü için çok önemlidir. Sesli çalışmalarda kariyer yapmaya başlamak istiyorsanız veya sadece yeni bir hobi edinmek istiyorsanız bu kılavuzu ses kayıt teknolojisindeki yeniliklerden haberdar olmak için kullanabilirsiniz.

İyi bir ses kaydı için neler gerekli?

Profesyonel bir ses kaydı için gerekli olanları gelin birlikte inceleyelim.

Ses Kayıt Yazılımı

Kayıt yazılımı, kullanıcıların ses kayıtlarına kolayca çeşitli efekler uygulamasına ve dönüştürmesine olanak tanır. Çoğu yazılım, sesleri kabul görmüş birçok formata çevirmenize izin verir.

Audacity

Audacity bazen profesyonel işlerde de kullanılabilen ücretsiz ses editörü ve ses kayıt yazılımıdır.

Garageband

Bir müziği Mac’te kaydetmenin en iyi yolu sayılabilecek programlardan biri de Garageband. Sorunsuz ve yüksek kalitede sesler kaydetmek için kullanabilirsiniz.

Logic

Stüdyolarda kullanılan MAC bilgisayarların neredeyse tamamında ilk program olarak Logic kullanılıyor. Geniş efekt bankası, stabil yapısı ve mükemmel görsel arayüzü sayesinde ses mühendislerinin ilk tercihi diyebiliriz.

Cubase

Genellikle müzik stüdyolarında kullanılsa da, Cubase, seslendirme için harika sonuçlar ortaya koyması son derece muhtemel bir ses kayıt ve geliştirme yazılımı.

Audition

Ses kayıt yazılımlarıyla ilgilenip te Audition’ı bilmeyen yoktur. Bilgisayarlı ses kayıt teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla birlikte piyasadaki yerini alan program, birçok stüdyo ve amatör kullanıcı bilgisayarında demirbaş olarak kullanılmaktadır.

Seslendirme, Dublaj, Alt yazı

Ses Kayıt Cihazları

Ses kayıt cihazı deyince, mikrofonlar, kulaklıklar, mikser ve stüdyo monitörleri ilk akla gelen ürünlerdir. Ses kayıt ekipmanı satın almadan önce, amacınızı, bütçenizi ve taşınabilirlik gereksinimlerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Hangi ekipmanın ihtiyaçlarınıza uyacağını iyi değerlendirmelisiniz.

Mikrofonlar

Ses sinyalini elektrik sinyaline çeviren bir ürün olarak ortaya çıktığı günden beri oldukça gelişme kaydetmiştir. Kendi içinde dahi farklı ses modellemeleri yapabilen mikrofonlar bulmanız mümkün.

Preamplar

Mikrofondan alınan gerilimi daha yüksek, daha kullanışlı bir seviyeye yükseltmek için kullanılan cihazdır. Çoğu mikrofon, düzgün çalışması için bir mikrofon preamp ile birlikte kullanılmalıdır.

Bizi takip edin

Uzay Medya blogunda, ses kaydı ve üretim bilgileri ile ipuçları da dahil olmak üzere, ses endüstrisi ile ilgili çeşitli konularda bilgi bulunmaktadır. Bu yayınlar sürekli olarak güncellenir, bu nedenle ses kaydı teknolojisi ile ilgili en yeni haberleri ve ipuçlarını bulmak için sık sık tekrar kontrol edin.

Başa dön tuşu