Blog

Bir Seslendirme Sanatçısı; Yekta Kopan

Jim Carrey’ye, hepimizin severek izlediği Geleceğe Dönüş serisindeki Marty McFly rolündeki Michael J Fox’a, Buz Devri serisindeki  Sid’e, Kötü Kedi Şerafettin’deki Cemil’e ve dahası onlarca film ve dizi kahramanına verdiği sesle hayat bulduran seslendirme sanatçılarından Yekta Kopan’ı tanıtmak istiyoruz sizlere.

1968 yılında Ankara’da dünyaya gelir sanatçı. Babası Lütfü Kopan’ın tiyatro sanatçısı olması, belki de kariyerini belirleyen en önemli şanstır. Çünkü henüz 6-7 yaşlarındayken, babasının TRT Ankara Stüdyolarına götürmesiyle ilk seslendirmesini yapar. Ablası Yeşim Kopan da bir seslendirme sanatçısıdır üstelik. Zaten sanatla dolu bir ailede olmasının avantajıyla seslendirme eğitimi alır ve çocuk yaşta TRT Radyosu çocuk saati kadrosunda çalışmaya başlar.

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan sanatçı, şiirler, öyküler yazmış, kitaplarıyla ödüller kazanmış, televizyonda sunuculuk yapmıştır. Çok yönlü olan sanatçının  seslendirme kariyerine gelin biraz daha yakından mercek tutalım:

Yekta Kopan’ın seslendirme kariyeri

Başta da belirttiğimiz gibi  ilk kez 1974 yılında başlar sanatçı seslendirme kariyerine. Yani 40 yılı geçkin bir süredir bu işi yapmaya devam eden bir usta sanatçıdır kendisi. Seslendirme işinin sadece yetenekle değil, eğitimle, genel kültürle, edebiyatla direkt ilgili olduğunun canlı örneklerindendir. Bir ses tonunun; güzel kullanılmasıyla birbirinden çok farklı karakterlere yakışabileceğini Yekta Kopan örneğinde rahatlıkla görebiliriz.

Yekta Kopan
Yekta Kopan

80’li 90’lı yılların dizilerine damga vurmuş ses; Yekta Kopan

90’lı yıllara damgasını vuran Geleceğe Dönüş serisindeki Marty karakterini bu kadar benimsememizde Yekta Kopan’ın muhteşem seslendirmesinin payı elbette yadsınamaz. Daha da geriye gidersek, 80’li yıllarda sevilerek izlenen Bizim Ev dizisinin dayısı Jessie’nin karizmatik sesi, Şirinler dizisinin Güçlü Şirin’i, Beyaz Gölge’nin Morris Thorpe karakteri de Yekta Kopan’dan başkası değildir.

Günümüzdeki gibi onlarca dizinin olmadığı 80’li yıllara damgasını vuran en kaliteli dizilerde O’nun sesine rastlarız. Örneğin 1984 yılındaki Charles İş Başında dizisinin Charles’i, 1986 yılındaki Muhteşem İkili’nin Kuzen Balki’si, Evimiz Hollywood’da’nın Brandon’u Yekta Kopan’dır.

Yekta Kopan’ın seslendirdiği unutulmaz filmler

Çizgi filmden aksiyona kadar pek çok filmdeki karaktere sesiyle can veren sanatçıyı en çok Jim Carrey seslendirmesi ile hatırlıyoruz. 1985-1990 arasındaki Geleceğe Dönüş filmlerindeki Marty karakteri ise adeta kendisiyle özdeşleşmiştir. Tanrı’nın Zırhı filmindeki Jackie Chan, Esaretin Bedeli’ndeki Tim Robbins, Budala Dedektif’deki Ace Ventura, Polis Akademisi-4’deki Jakie Chan, Truman Show’daki Truman, Dövüş Kulübü’ndeki Tyler Durden’in sesleri, 90’lı yıllarda sanatçının seslendirdiği filmler olarak hafızalarımıza kazındı.

Yekta Kopan, 2000’li yıllarda ise oldukça iyi gişe yapan, ülkemizde de çok sevilen Kasım’da Aşk Başkadır filmindeki Nelson Moss, Yüzüklerin Efendisi’ndeki Pippin, Buz Devri serisindeki Sid, Düş Kapanı filminde Pete, Aman Tanrım filmindeki Bruce Nolan, Köpek Balığı Hikayesi’ndeki Oscar, Kebap Connection’daki İbo, Madagaskar’daki Alex, Arabalar filmindeki Şimşek McQuenn, Ayı Yogi’deki Bobo ve en son Kötü Kedi Şerafettin’deki Cemil karakteriyle gönlümüze taht kurmuştur.

Sanatçının sesini daha uzun yıllar duymayı diliyor, başka öykülerde buluşmak üzere bugünlük aranızdan ayrılıyoruz.

Sanatla ve sevgiyle kalın..

Başa dön tuşu