Blog

Seslendirme hazırlık aşamaları

Etkili ve başarılı bir seslendirme projesi için doğru metinler, anlaşılır açıklama satırları ve yönlendirmelerin bir araya gelmesi gerekli.

Seslendirme sanatçıları zaten benzer işleri defalarca yapıyorlar, fakat sizin çalışmanız farklı olmalı. Bunun için kayıtlarda hangi noktalara dikkat edilmesi gerektiğini ve ne istediğinizi açıkça belirtmelisiniz. Sanatçının neyi nasıl söylemesini istediğinizi iyi anlattığınızda mükemmel sonuçlarla karşılaşmanızı kolaylaştırmış olacaksınız. Radyo televizyon reklamı veya bir tanıtım filmi seslendirmesi için yapacağınız yönlendirmeler, eğer seslendirme aşamasına değer katacak nitelikteyse mutlaka sanatçı tarafından değerlendirmeye alınacaktır.

Uzay Medya tarafından hazırlanan, projenize iyi bir başlangıç yapmak için temel bilgileri inceleyebileceğiniz bu kılavuza göz atmanızı öneriyoruz.

Tam olarak nasıl bir seslendirme istediğinize karar vermelisiniz

İstediğiniz ses türü ne olursa olsun size sağlayabiliriz. Ama önemli olan ne istediğinize kesin bir karar vermeniz. Bunu hedef kitlenize iletmek istediğiniz mesajı göz önüne alarak çözebilirsiniz. Projenizde nasıl bir ses kullanmak istediğinizi ve ona neler söyletmek istediğinizi baştan iyi planlamak, başarılı bir seslendirme çalışmasının ortaya konulması ve kampanyanızın istediğiniz etkiyi uyandırmasına yardımcı olacaktır. Örneğin, orta tempoda konuşan güvenilir ve kurumsal bir erkek sesi veya hızlı konuşan neşeli bir kız çocuğu sesi mi istiyorsunuz, veya bu isteklerinizle seslendirme metinleriniz uyuşuyor mu öncelikle bunu değerlendirmelisiniz. Reklam seslendirme (https://www.uzaymedya.com/reklam-seslendirme/) bölümünde demo sesleri dinleyerek ilham alabilirsiniz.

Son olarak, isteklerinizi aktarmak istediğiniz mesajın tüm hatlarını seslendirme metni içerisindeki açıklama bölümlerine detaylıca yazmalısınız. Yazmakta zorlandığınız ayrıntılar için örnek sesler göndererek sizi daha iyi anlamamızı sağlayabilirsiniz.

Metinleriniz kısa ve net anlaşılır olmalıdır

Yazılı olarak iyi görünen her metin seslendirilince aynı etkiyi uyandırmayabilir. Bu sebeple, metin yazımı aşamasında kendi kendinize küçük seslendirme provaları yaparak metinlerin kulağa hoş gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Kısa cümleler yazmayı, satır aralarını ve noktalama işaretlerini kullanmayı unutmamalısınız; bu duraksamalar, seslendirmeye doğal bir görünüm kazandırır.

Seslendirme sanatçısının telaffuzda zorlanacağı kelime veya cümlelere açıklık getirmelisiniz ve gerekiyorsa okunuşunu tek tek yazmalısınız. Firma, ürün ve şehir adları ile sayı ve semboller sizin için gayet anlaşılır olabilir, ancak o terimle belki ilk kez karşılaşan bir seslendirme sanatçısının doğru telaffuz etmesi zor olabilir. Metninize “yabancı” gözlerle bakın ve açıklanması gereken tüm kelimelerin ve sembollerin bir listesini yapın. Son olarak, yazılı bir fonetik rehber oluşturabilir veya bize bu sözcük ve sembollerin nasıl telaffuz edileceğiniz gösteren bir ses dosyası gönderebilirsiniz.

Türkiye'nin Seslendirme Merkezi

Süreyi kontrol etmelisiniz

Reklam kampanyalarının bir çoğunda zamanla yarıştığınızı iyi bilmelisiniz. Fazladan kullanacağınız tek bir kelime bile yayın maliyetlerinizin artmasına sebep olacaktır. Genellikle her kelimenin 1 saniye sürdüğü savunulur, fakat siz yine de metinler hazır olduktan sonra kendiniz tekrar ederek seslendirmenin gerçekte kaç saniye süreceğini yaklaşık olarak belirleyebilirsiniz.

Geri bildirimlere önem verin

Metinleri tarafsız bir kişiye okutmalı, telaffuz ve gramer hatalarını kontrol etmesini istemelisiniz. Size yazım aşamasında alışmanızdan dolayı kusursuz görünen metinlerde dahi bir çok hata bulunabilir.

Basit bir düzen sağlayın

Senaryo açıkça paragraflara ve sütunlara ayrılmalıdır. Başlıca kural şudur:

  • Seslendirme metni için bir sütun
  • Dosya adları için bir sütun
  • Zaman kodları için bir sütun
  • Seslendirme sanatçısına yönelik talimatlar ve yorumlar için bir sütun kullanabilirsiniz.

Metinlerin kolay okunabilmesi için göz yormayan ve yeterli büyüklükte bir font seçmelisiniz. Biz genellikle Arial fontu ile yazılmış 12 punto büyüklüğündeki metinleri tercih ediyoruz.

Herhangi bir sorunuz veya isteğiniz varsa, Uzay Medya iletişim sayfasını ziyaret ederek bize telefon açabilir veya bir e-posta gönderebilirsiniz.

Sevgiyle kalın..

Başa dön tuşu