Seslendirme

Çizgi Film Seslendirme

Bu yazımızda özellikle çizgi filmlerin seslendirildiği dünyadan derlediğimiz hafif magazin konularını bulacak ve biraz da gülümseyeceksiniz.

Çizgi karakterlere ses veren ünlü sanatçılar olmasaydı, bu çizgiler bu kadar sevilir miydi?

Bütün erkek karakterleri erkekler mi seslendirir?

Bir çizgi filmde eğer küçük bir erkek çocuk karakteri varsa, seslendirme yönetmenleri genel olarak erkek sesi kullanmazlar. Çünkü kadınlar, bir erkek çocuk sesini çıkarabilirler ve sesleri uzun yıllar boyunca değişmeyeceği için yönetmenler onları tercih ederler. Bu tercih, özellikle uzun soluklu çalışmalarda ön plana çıkar. Çizgi film dünyasında tanınan Tommy Pickles, Timmy Turner, Jimmy Neutron, Pikachu, Rufus gibi bir çok karakter, kadın sesler tarafından canlandırılmıştır.

1000 sesli adam, Mel Blanc

1000 sesli adam olarak tanınan Mel Blanc, seslendirme sanatı tarihindeki en ünlü sanatçılar arasında yer alır. Kendisi Warner Brother çizgi karakterlerinin hemen hemen hepsini seslendirmiştir. Bugs Bunny, Daffy Duck, Elmer Fudd, Yosemite Sam, Grandma, Tweety Bird, Sylvester. Bu karakterlerin hepsinden önce 1930’lu yıllarda Porky Pig vardı ve siyah beyazdı. Mel Blanc’ın ilk büyük seslendirme rolü de Porky Pig’di.

Seslendirme Ajansı

Mickey Mouse nasıl kendi sesini buldu?

Mickey Mouse bir kaç kere oynasa da yaratıcısı Walt Disney, bir türlü onu seslendirecek hayalindeki sesi bulamamıştı; sonunda kendisi seslendirmeye karar verdi. Mickey Mouse’un en ünlü sesi ise 1974 -2009 arası 35 sene bu şirin karaktere ses veren büyük seslendirme sanatçısı Wayne Allwine’dir.

Bizden örnekler

Bir çok çizgi filme ses veren sunucu, yazar ve şair Yekta Kopan ilk akla gelen isimlerden. Sondan başa doğru gidersek, Kötü Kedi Şerafettin’deki Cemil, Ayı Yogi filminde Bobo, Madagaskar’da Alex, Köpek Balığı Hikayesi’nde Oscar, Buz Devri’nde Sid, Şirinler’de ise Güçlü Şirin.. Red Kit’i canlandıran kişi, Leyla ve Mecnun dizisinden tanıdığımız Dede rolündeki Köksal Engür‘dür. Meşhur Shrek, Okan Bayülgen; eskilere gidersek Taş Devri’ndeki Yaba Daba Du diyen Fred Çakmaktaş ise Sezai Aydın‘dan başkası değildir.

Bu güçlü sesler canlandırdıkları karakterlerle adeta bütünleşmişler ve hafızalara kazınmışlardır. Çok sevilen çizgi karakterler, kendilerine ses veren sanatçılar sayesinde ete kemiğe bürünmeye, genç yaşlı herkesin gönüllerinde taht kurmaya daha uzun yıllar devam edeceklerdir.

Başa dön tuşu